«

»

04/09/2005 – Jubileusz 40-lecia OSP Mlęcin / Nadanie sztandaru

” […] Tymczasem na rubinową rocznicę przyszła niemal cała wieś i zaprzyjaźnione jednostki z sąsiedztwa, w tym osiem ze sztandarami – m.in. z Dobrego, Jakubowa, Stanisławowa i Zimnowody. Wśród gości i licznych darczyńców wyróżniał się Antoni J. Tarczyński – prezes OSP w powiecie mińskim, wójt Kordalewski, komendanci PSP – Belkiewicz i Maciejec, wicestarosta Michalik oraz dwaj przewodniczący – Gałązka z dobrzańskiej rady i Zbrzezny z rady powiatu.

Wszyscy z uznaniem patrzyli na paradną musztrę mlęcińskich druhów i ich pierwszy sztandar wyhaftowany przez Honoratę Szymańską – emerytowaną nauczycielkę i radną, która – mimo kłopotów – poradziła sobie z dziełem w ciągu dwóch miesięcy. Strażacy docenili kunszt pani Honoraty czyniąc ją matką chrzestną sztandaru. Wspólnie z Włodzimierzem Sadochem – właścicielem firmy BAGS przekazała go prezesowi Tarczyńskiemu, a ten prezesowi Chróścikowi i pocztowi sztandarowemu, który w burzy oklasków paradował przed mieszkańcami. Podobnie jak w Wiśniewie, sztandar poświęcili miejscowi proboszczowie, modląc się o pomyślność strażaków, ich rodzin i całej wsi.

Czterdziestolecie było też okazją do nagradzania druhów i to nie tylko z Mlęcina. Na Złoty Znak Związku zasłużył wieloletni komendant – Zdzisław Kunka, którego choroba posadziła na wózek inwalidzki, ale wciąż cieszy się autorytetem wśród strażackiej braci. Kilkadziesiąt osób uhonorowano złotą, srebrną i brązową odznaką zasłużonych dla pożarnictwa, a wśród nich pierwszy raz dziennikarza – wydawcę Co słychać? […] Podobnie jak mlęcinianie, którzy w niedzielę 4 września pokazali, że prężną wspólnotę stać na zorganizowanie uroczystości godnej rocznicy i zaproszonych gości. To wieś z przyszłością jakich – wbrew pozorom – wciąż jeszcze sporo wokół Mińska.”

[źródło: artykuł "Sztandar w rubinach", tygodnik "Co słychać?", 37/2005]		
		
		

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników i atrybutów HTMLa: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>