Sztandar OSP

021

„Chlubne tradycje strażackie wiążą się z odwagą i gotowością do niesienia bezinteresownej pomocy w obliczu zagrożonego zdrowia, życia i mienia.

Wypełnianie strażackich powinności wymagało i stale wymaga gotowości do największych poświęceń. Właśnie takie przykłady strażackich postaw są źródłem społecznego uznania i szacunku. Dowodem godności i honoru jakimi szczyci się Ochotnicza Straż Pożarna lub jest posiadanie sztandaru. Fakt ufundowania sztandaru jest wyrazem najwyższego społecznego uznania, bo jest on nie tylko znakiem ientyfikacyjnym, ale również znakiem tożsamości dla strażaków danej OSP lub oddziału Związku.  Strażackie tradycje, dorobek we wszystkich dziedzinach życia społecznego zobowiązują do przestrzegania uroczystego przebiegu strażackich spotkań z okazji rocznic i jubileuszy, Dnia Strażaka, świąt państwowych i kościelnych, wydarzeń ważnych w życiu ochotniczej straży, poczynając od wręczenia sztandaru poprzez odznaczenie sztandaru, ślubowanie członków OSP i MDP, przekazanie sprzętu czy też pożegnanie zmarłych działaczy ruchu strażackiego” – tak mówi Regulamin Sztandarów Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Sztandar naszej jednostce został nadany w czerwcu 2005 roku, jednocześnie jednostka została odznaczona Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa. Wygląd sztandaru ściśle określa Regulamin.  Ciekawostką jest fakt, że sztandar dla naszej jednostki OSP własnoręcznie wyhaftowała p. Honorata Szymańska – mieszkanka Mlęcina.

Fundatorami sztandaru była społeczność Mlęcina oraz sympatycy i osoby wspierające naszą OSP pamiątkowe gwoździe zostały wbite podczas uroczystości obchodów 40- lecia istnienia jednostki.

Zobacz więcej: [galeria] Jubileusz 40-lecia OSP Mlęcin – uroczyste nadanie sztandaru.